" سال 1398 ؛ رونق تولید "                                      

صفحه اصلي|منشور کاری|پست الكترونيكي|English|حفظ حریم شخصی|توافق سطح خدمات
جستجوي پيشرفته جستجو در وب
? اخبار > اقبال زنان به مهارت نیکو است/مهارت آموزی زنان،گستره منزلت و موقعیت آنان را افزایش می دهد


نسخه چاپي ارسال به دوست

علی اوسط هاشمی:
اقبال زنان به مهارت نیکو است/مهارت آموزی زنان،گستره منزلت و موقعیت آنان را افزایش می دهد

 

علی اوسط هاشمی، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در دیدار با معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده بر ضرورت مهارت آموزی زنان به عنوان عاملی برای ارتقای موقعیت و منزلت آنان تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، علی اوسط هاشمی، معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان با معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، پیرامون ارتقای مهارت زنان به ویژه زنان سرپرست خانوار دیدار و گفت و گو کرد.

بنا بر این گزارش، هاشمی، ضمن ابراز خشنودی از همراهی با معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده برای خدمت ارزشمند به جامعه زنان کشور، گفت: امروز کشور به این نتیجه رسیده است که یک جانبه نگری به سمت آموزش عالی، پاسخگوی نیاز بیکاران نیست و نگاه به مهارت و ارتقای وزن اجتماعی آن چاره ساز معضل بیکاری  است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با اعلام خبر نگاه ویژه رئیس جمهوری به مسئله مهارت آموزی و ابلاغ دستور برای ایجاد زمینه های گسترش آن مبنی بر استانداردسازی و ارتقای آموزش های مهارتی به سازمان اداری و استخدامی کشور، افزود: این نگاه به گواهی نامه مهارت، وزن و ارزش داده و می تواند با اجماع و استفاده از ظرفیت ها جریان ساز شود.

وی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور را چتری برای خلق مهارت توصیف و بیان کرد: در هر نقطه از کشور که به مهارت نیاز باشد، با استفاده از تمام ظرفیت های موجود آمادگی حضور داریم.

هاشمی با اشاره به اهمیت گسترش دامنه ارتباط با دستگاه های اجرایی برای تجربه ایجاد اشتغال با مهارت در کشور،  بدون اتکای صِرف به منابع اقتصادی گفت:باید در دولت فضا و نگاهی را شکل دهیم که با کمک مهارت افزایی از مشاغل دولتی صِرف فاصله بگیریم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور،با تأکید بر ایجاد اشتغال پایدار با کمک مهارت تصریح کرد: منزلت مهارت آموختگان باید از منزلت دانش آموختگان دانشگاهی برتر باشد.

وی گفت: معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده می تواند لایحه ای به دولت ارائه و آمار زناننیازمند به حمایت را اعلام کند، تا زنان کارآفرین در مسیر آموزش و  مهارت ارتقا پیدا کنند.

در ادامه این دیدار، هاشمی، بیان کرد: 45 درصد مراجعه کنندگان به سازمان آموزش فنی و حرفه ای را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند که با تشکیل شورای مهارت در استان ها و اجرای مصوبات آن درصدد ایجاد راهکاری برای کاهش زمان انتظار رسیدن به شغل با آموزش مهارت هستیم.

وی با اشاره به  5 هزار کارگاه مهارت آموزی در رشته های مختلف در کشور و وجود 5 هزار و 400 استاندارد آموزش مهارت در حال حاضر و افزایش آن به 7 هزار و500 استاندارد آموزشی تا پایان سال آینده گفت: به مشاغل نو منطبق با سطح تحصیلات و مطالبه جامعه به عنوان یک ضرورت می اندیشیم.

معاون وزیر تعاون، گفت: متولی 70 درصد آموزشگاه های بخش خصوصی سازمان آموزش فنی و حرفه ای زنان هستند که از توانمندی این گروه می توان در سطح بین المللی استفاده کرد.

وی در ادامه اظهار کرد: هجده هزار نفر از مهارت آموختگان در سکونت گاه های غیررسمی در سال گذشته زنان بوده اند، در سال جاری نیز تا کنون  80 درصد مهارت آموختگان این سکونت گاه ها را زنان تشکیل داده اند.

هاشمی با تأکید بر تفکر برای تداوم مهارت بیان داشت: تداوم در آموزش که بتواند ریشه بزند و آثار آن باقی بماند، امر خیر با کثرت است که در این راه می توان از همکاری و تعامل با سازمان برنامه و بودجه کشور برای افزایش سهم مهارت آموزی در بودجه، بنیاد برکت ستاد فرمان اجرائی حضرت امام خمینی(ره) و سازمان مناطق آزاد کشور بهره برد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور افزود: جایگاه معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در نهادهای بین المللی ارزشمند است و می توان از این ارزش برای دستیابی به 10 مهارت اعلام شده از سوی یونسکو تا سال2020 که عمده آنها در حوزه توانمندسازی و بخشی که اشاره مستقیم به توانمندی زنان دارد استفاده کرد.

علی اوسط هاشمی، در ادامه پیشنهاد داد به منظور توانمندسازی زنان، تفاهم نامه سه جانبه با مشارکت: سازمان برنامه و بودجه کشور،معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور/ سازمان مناطق آزاد کشور، معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور/ وزارت کشور، معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور منعقد شود.

 

معصومه ابتکار:

جمعیت دختران جوان فارغ التحصیل جویای کار چهار برابر پسران است، باید راه حلی برای این مهم بیابیم

 

معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، نیز در این دیدار از آموزش های مهارتی به عنوان استراتژی ملی  نام برد و گفت: به یقین با نگاه و همت بلند، در آموزش های فنی وحرفه ای تحول عظیمی ایجاد می شود.

ابتکار، با تأکید بر قائل شدن منزلت برای مهارت گفت:یکی از موانع بزرگ در  بحث مهارتی زنان، آموختن« مهارت های زندگی»به آنهاست. زنان نخست باید  مهارت های عمومی و اولیه زندگی را بیاموزند و سپس وارد مهارت آموزی در بُعد کسب و کار شوند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، خواستار تسهیل گری در این امر شدو افزود:مهارت های فردی و اجتماعی و مهارت های کسب و کار برای زنان بایددر کنار هم دیده شود.

وی علاوه بر تداوم آموزش به زنان سرپرست خانوار و ساکنین سکونت گاه های غیررسمی افزود: دو گروه دیگر از زنان جامعه شامل زنان روستایی و دختران جوان فارغ التحصیل جویای کار نیز نیازمند مهارت آموزی هستند که باید با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تدبیری برای آنان اندیشیده شود.

ابتکار افزود: زنان روستایی بازدهی بسیار خوبی در تولید محصولات ارگانیک داشته اند اما طبق آمار جمعیت دختران جوان فارغ التحصیل جویای کار3 تا 4 برابر پسران است که باید به عنوان آسیبی جدی به راه حل این مسئله فکر کرد.

در پایان، دو طرف بر هماهنگی با نظام بانکی برای ارائه تسهیلات قرض الحسنه به زنان مهارت آموخته برای راه اندازی کسب و کار خانگی، و نهایی کردن مباحث مورد توافق طی ده روز آینده تأکید کردند.


تاریخ درج خبر : سه شنبه ١٩ آذر ١٣٩٨ | ساعت درج خبر : ١٠:٣٦ | تعداد نمایش خبر : 1657
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

صفحه اصلي|معرفی سازمان|منشور کاری|پست الكترونيكي|English
بازديدکنندگان اين صفحه: 26314180 | بازديدکنندگان امروز: 4997 | کل بازديدکنندگان: 120879050 | بازديدکنندگان آنلاين: 14 | زمان بارگزاري صفحه: 0.4511 ثانيه