" سال 1398 ؛ رونق تولید "                                      

صفحه اصلي|منشور کاری|پست الكترونيكي|English|حفظ حریم شخصی|توافق سطح خدمات
جستجوي پيشرفته جستجو در وب
? اخبار > آشنایی با دوره های آموزشی |برقكار ساختمان


نسخه چاپي  ارسال به دوست


آشنایی با دوره های آموزشی |برقكار ساختمان

  عنوان دوره:  برقكار ساختمان (Building Electrician)

کد ملي آموزش شغل:  741120050010001

 آشنائی با رشته / دوره آموزشی:

برقکاران ساختمان،در امکان مسکوني ،تجاري و صنعتي ،تجهیزات و سیستم هاي الکتريکي ساختمان را نصب ،سیم كشي،تعمیر و نگهداري مي كنند

 

مدت دوره آموزش : آموزش حرفه برقکار ساختمان بمدت 384 ساعت که 136 ساعت آن به مطالب نظری و 248 ساعت اختصاص به کار عملی دارد (بر این اساس با توجه به ساعات برگزاری دوره و شیفت آموزشی که می تواند در شیفت صبح، شیفت بعد از ظهر یا یکسره برنامه ریزی و اجرا شود، طول دوره آموزشی بین

3 تا 4 ماه خواهد بود)

ویژگی کارآموز: پایان دوره متوسطه اول (پایان دوره راهنمایی)

حداقل توانایی جسمی وذهنی: شخصی که وارد اين دوره می شود بايد سلامت کامل جسمی و ذهنی داشته  باشد.

حداقل مدرک تحصيلی: پایان سوم راهنمايي (پایان دوره متوسطه اول)

شرايط سني: حداقل سن براي شركت در دوره هاي آموزشي 15 سال تمام مي باشد. به استناد تبصره 2 ماده 18 آئين نامه نحوه ي تشكيل و اداره آموزشگاههاي فني و حرفه اي آزاد پذيرش كارآموزان گروه سني 15- 12 سال منوط به ارائه اجازه ي كتبي ولي و يا قيم قانوني كارآموز است.

پیش نیاز مهارتی: اين دوره پيش نياز لازم ندارد.

حضور در المپیاد ملی/بین المللی مهارت:

مهارت آموختگان این حرفه می توانند درمسابقات المپیاد ملی مهارت شرکت نمایند و درصورت کسب مقام، به مسابقات مهارت جهانی راه یابند. عنوان این رشته در مسابقات المپیاد، تأسیسات الکتریکی می باشد.

 

مسیر ارتقاء و تکمیل مهارت:

     لازم به ذکر است مهارت آموختگان این حرفه پس از گذراندن دوره آموزشی برقکار ساختمان می توانند به منظور تکمیل مهارت در دوره هایی نظیر برقکار ساختمان درجه 1 ، تست و تحویل تأسیسات برقی و غیره اقدام به مهارت آموزی نمایند.  درصورتیکه در مراکز آموزش فنی و حرفه ای اقدام به مهارت آموزی نمائید، بعد از گذراندن دوران کارآموزی، شما به درصد بالایی از مهارت لازم می رسید. چرا که مدت زمان زیادی از دوره های آموزشی سازمان به آموزش عملی اختصاص دارد. البته لازم است به منظور به روز ماندن دانش خود در این حرفه مطالعه خود را قطع نکنید.  به منظور دستیابی به بالاترین میزان مهارت در حرفه ای که آموخته اید تجربه فعالیت در پروژه های کاری به یاری شما خواهد آمد. در ضمن بعد از دوران کارآموزی با افراد زیادی آشنا خواهید شد که می توانید در صورت روبرو شدن با مشکل، سوالات خود را از آنها بپرسید و یکی از بهترین افراد برای یافتن پاسخ پرسش ها مربی مرکز آموزشی است که مهارت خود را نزد او آموخته اید.

 

ضرورت واهمیت آموزش برق ساختمان:

درخصوص وسعت کاربرد برق سخن گفتیم و با توجه به اینکه این حامل انرژی جزء لاینفک زندگی ما شده است و در تمام ساختمان ها انرژی برق جهت استفاده از وسایل و تجهیزات برقی و تأمین روشنایی مورد نیاز است، می بایست آموزش برقکاران ساختمان با کمیت و کیفیت بالا برنامه ریزی و اجرا گردد. موضوع ضرورت رعایت نکات ایمنی در سیستم برق ساختمان و سیم کشی ساختمان ها جهت تأمین و تضمین سلامتی مصرف کنندگان خانگی انرژی برق نکته حائز اهمیت دیگری است که ضرورت وجود برقکاران مهارت آموخته را خاطر نشان می کند. البته نباید از نظر دور داشت که خطر برق گرفتگی برای ماهرترین افراد نیز در صورت سهل انگاری وجود دارد و لازم است مهارت آموختگان این حرفه، تمام مطالبی را که درخصوص به کارگيری نکات حفاظت و ایمنی تخصصی برق آموخته اند در حین کار رعایت نمایند. در بحث ایمنی جالب است بدانید در برخی کشورها حتی انجام تعمیرات بسیار مختصر نظیر تعویض لامپ های سوخته بر اساس قانون و به منظور رعایت ایمنی شهروندان باید توسط برقکاران دارای مجوز صورت گیرد و ساکنین ساختمان  مجاز به انجام این کار در منازل خود نیستند.

به طور کلی آموزش هایی که شما می توانید در زمینه برق ساختمان و سیستم های حفاظتی کسب کنید در دو دسته دانش محور و مهارت محور قرار می گیرند.
این دو مقوله کاملاً با هم متفاوت هستند. آموزش های دانش محور، آموزش هایی هستند که ما فقط شنونده آنها باشیم و یا فقط آنها را در کتاب ها بخوانیم، بدین ترتیب فقط بر دانش ما افزوده می شود نه بر مهارت ما.

و همه می دانیم که دانستن به معنای توانستن نیست.

اما آموزش های مهارت محور، قدم دوم و بعد از آموزش های دانش محور هستند. یعنی اگر فردی با داشتن دانش یک موضوع، شروع به تمرینات عملی در آن زمینه کند، آنگاه به مهارت مورد نیاز جهت توانستن دست می یابد.

 

وظایف اصلی شغل:

-         به کارگيری نکات حفاظت و ایمنی تخصصی برق

-         كار با قطعات پایه و وسایل اندازه گيری الکتریکی

-         سيم كشی مدارهای پایه ساختمان به صورت روكار

-         سيم كشی مدارهای الکتریکی ساختمان به صورت توكار

-         مونتاژونصب تابلوهای روشنایی

 

مهم ترین استانداردها و مشاغل مرتبط با دوره:

- نصاب وسايل حفاظتي و ايمني ساختمان ها و تاسیسات 

- اجراي سیستم مديريت هوشمند ساختمان

- متره و برآورد هزينه تاسیسات الکتريکي ساختمان

 

وضعيت كنوني وآینده شغلی:

     در حال حاضر شرایط اشتغال به کار در این رشته مناسب می باشد و آینده کاری آن نیز خوب  پیش بینی می شود و اشتغال زایی آن در تمام صنایع وابسته به برق قابل پیش بینی می باشد . با توجه به نیاز همیشگی به صنعت برق در مصارف خانگی، اداری، تجاری و صنعتی، می توان به این نتیجه رسید که برای برق کاران بازارکار خوبی وجود دارد. همچنین آینده شغلی مناسبی پیش روی آنها می باشد.

 

آمارهای جهانی حاکی از رشد میزان استخدام برقکاران ماهر است، به طور مثال در استرالیا در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام این شغل رشد ۲۱٫۶ درصدی داشته و در آینده رشد بسیار زیاد برای آن پیش بینی می شود. همچنین پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام برق کاران در آمریکا بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۲۳ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای سایر مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

 

ميزان درآمد شاغل:

     حداقل ميزان حقوق شاغلين بر اساس مصوبات شوراي عالي در چارچوب ماده 41 قانون كار تعيين مي گردد كه در صورت رضايت كارفرما تا دو الی سه برابر پایه وزارت کار قابل افزايش خواهد بود. برق کار می تواند با توجه به حوزه تخصصی که دارد، در کلیه کارخانه ها و مراکز صنعتی، اماکن اداری، تجاری و مسکونی کار کند. بسیاری از برق کاران به صورت مستقل کار کرده و برای خود کسب و کاری را به راه انداخته اند. یک برقکار هرچه در کارش ماهرتر، متخصص تر و با تجربه تر باشد، امکان ورود به پروژه های بزرگ برای او بیشتر می شود. همچنین اگر برخورد مناسبی با مشتریان و همکاران داشته باشد، فرصت های شغلی بهتری برای او وجود خواهد داشت و یا در کارخود پیشرفت خوبی خواهد کرد و به همین ترتیب درآمد بالاتری کسب خواهد نمود.

 

شخصیت های مناسب شغل برقکار ساختمان بر اساس شخصیت شناسی مایرز بریگزMBTI  :

      شاید تا به حال شنیده باشید که تطابق تیپ شخصیتی فرد با شغل او می تواند زمینه ساز موفقیت و رضایت شغلی باشد. شما می توانید با انجام تست های شخصیت شناسی در بخش مشاوره الکترونیک پورتال سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور (که آدرس آن در پایان این مطلب آمده است) بیشتر تیپ شخصیتی خود را بشناسید. به عنوان مثال با انجام آزمون شخصیت شناسی مایرز-بریگز مشخص می شود شخصیت شما به کدامیک از 16 تیپ مختلف موجود در این تست نزدیک است. افراد با تیپ های شخصیتی زیر برای شغل برقکار ساختمان مناسب هستند:

ISFJ  (این تیپ شخصیتی توجه زیادی به جزئیات دارد).

ISTJ  (این تیپ شخصیتی از دقت بالایی برخوردار است و دارای مهارت های فنی خوبی می باشند.)

ESTP  (این تیپ شخصیتی از اطلاعات فنی خوبی برخوردار بوده و به خوبی می تواند با ابزارهای مختلف کار کند. او بیشتر مایل است برای خود کار کند.)

امکان خوداشتغالی و حداقل سرمایه لازم جهت کارآفرینی در این رشته:

به منظور خوداشتغالی و راه اندازی کسب و کار در این حرفه نیاز به سرمایه زیادی نیست. با مبلغ حدود 3 میلیون تومان می توان حداقل ابزار کار  مورد نیاز جهت اشتغال به شغل برقکار ساختمان را تهیه نمود. حداقل ابزار مورد نیاز عبارتند از انبردست، دم باریک، سیم لخت کن، سیم چین، فازمتر، تستر، پیچ گوشتی دوسو، پیچ گوشتی چهارسو، دریل، بتن تراش، فنر سیم کشی و غیره. به علاوه با گذشت زمان و گردآوری سرمایه بیشتر می توان با تأمین جنس برای کارفرما(مشترک) و اجرای کار سیم کشی، درآمد بیشتری کسب نمود. همچنین می توان با ثبت شرکت در اداره ثبت اسناد و اضافه کردن نیرو و تجهیزات و شرکت در مناقصه ها و اجرای  پروژه ها کسب و کار خود را توسعه داد.

مزاياي گواهينامه سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور:

   ضوابط احتساب دوره هاي آموزش فني و حرفه اي به جاي سوابق تجربي در طبقه بندي مشاغل: در اجراي تبصره ماده 10 آئين نامه ايجاد مراكز كارآموزي و جوار كارگاه و بين كارگاهي موضوع تبصره 2 ماده 110 قانون كار جمهوري اسلامي ايران مصوب( 27/10/71) هيئت محترم وزيران و آئين نامه اجرايي تبصره 1 ماده 49 قانون مذكور(12/2/71) و بر اساس بخشنامه 4660/ ن تاريخ 24/2/73 معاونت نظارت بر روابط كار وزارت كار وامور اجتماعي، ضوابط جايگزيني و احتساب دوره هاي آموزش فني و حرفه اي به جاي تجربه شغلي (سوابق كار)، در طرح هاي طبقه بندي مشاغل كارگاه هاي مشمول قانون كار به شرح ذيل مي باشد:

 

 مشخصات دوره ها و ميزان حداكثر تجربه هاي معادل آن ها:

الف- طي دوره آموزشي18ماهه مهارت تخصصي( برابر2800ساعت)، معادل8 سال تجربه

ب- طي دوره آموزشي18ماهه مهارت تخصصي( برابر2700ساعت)، معادل7 سال تجربه

ج- طي دوره آموزشي9ماهه ( برابر1200ساعت) مهارت درجه 1، معادل6 سال تجربه

د- طي دوره آموزشي6ماهه ( برابر900ساعت) مهارت درجه 2، معادل4 سال تجربه

ه- طي دوره آموزشي مراكز جوار و ضمن كار، آموزش ارتقاء مهارت كمتر از 6 ماه، به تناسب مدت دوره، حداكثر3 سال تجربه


 


تاریخ درج خبر : شنبه ١٢ آبان ١٣٩٧ | ساعت درج خبر : ١٢:٣٥ | تعداد نمایش خبر : 8618
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

صفحه اصلي|معرفی سازمان|منشور کاری|پست الكترونيكي|English
بازديدکنندگان اين صفحه: 2252345 | بازديدکنندگان امروز: 1036 | کل بازديدکنندگان: 114269544 | بازديدکنندگان آنلاين: 11 | زمان بارگزاري صفحه: 21.4632 ثانيه