جستجوي پيشرفته جستجو در وب
..فناوریهای راهبردی ونوین

با ورود هر فناوري به عرصه علمی‌كشور، فرصت‌هاي شغلي زيادي  به تبع آن در كشور ايجاد می‌گردد. بنابر اين، به منظور حفظ پويايي و هم گامی ‌با رشد فناوري در جهان نياز به پژوهش نظام‌مند، خلاقيت و نوآوري، اعتمادسازي، كشف راه‌هاي مناسب و صرفه‌جويانه توليد محصول و ثروت‌آفريني و ايجاد بسترهاي مناسب كاري  است. جوان بودن جمعيت كشور و افزايش نرخ رشد دانش‌آموختگان دانشگاهي در طي سال‌هاي اخير، سازمان‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي را به فكر توسعه علوم و فناوري‌هاي جديد در راستاي توسعه‌ي فناوري‌هاي پيشرفته جهاني وادار نموده است و اسناد بالادستي از قبيل سند جامع علمی‌كشور، قانون برنامه پنجم، منويات مقام معظم رهبری، مصوبه­ي شركت‌هاي دانش بنيان به منظور تهيه و تدوين بستر‌هاي لازم براي توسعه نظام فناوري و نوآوري، راهبردها و راه كارهايي را ارائه داده‌اند كه خود نشان از اهميت مقوله فناوري‌هاي پيشرفته و نهادينه‌سازي بهره‌برداري از آن در كشور است.

دفتر امور مهارت‌هاي پيشرفته بر آن است تعاريف مشخصي از فناوري‌هاي نوين راهبرديِ اولويت‌دار كشور بر اساس سند جامع علمی ‌كشور و تعاریف عملياتي معاونت علمی ‌و فناوري رياست جمهوري ارائه داده و بستر­هاي لازم راجهت كاربردي نمودن اين فناوري ها در صنايع مختلف فراهم سازد.

 

1- فناوري‌هاي اولويت‌دار نقشه جامع علمی ‌كشور

1)     فناوري‌هاي هویت‌ساز و فناوري‌هاي نرم

-  فناوري‌هاي فرهنگی و آموزشی

-  فناوري‌هاي اجتماعی و ارتباطات جمعی

-  فناوري‌هاي سیاست‌گذاري، مدیریت و اقتصاد

2)   فناوري‌هاي حوزة الکترونیک، ارتباطات و اطلاعات

- فناوري‌هاي طراحی و تولید میکروالکترونیک

- فناوري‌هاي طراحی و تولید شبکه‌هاي مخابراتی

- فناوري‌هاي امنیت شبکه

- فناوري ذخیره‌سازي و پردازش داده

- فناوري‌هاي شناسایی الکترونیکی

- کاربري فناوري‌هاي اطلاعات در بخش‌هاي خدمات و صنایع

3) فناوري نانو

-  نانو مواد

-  فناوري‌هاي نانو در فرایندهاي تولید

-  تجهیزات مرتبط با نانو فناوري

-  فناوري نانوحسگرها

4)  فناوري زیستی

-  زیست فناوري پزشکی

-  گیاهان و حیوانات تراریخته

-  بیو انفورماتیک

-  فناوري ایمنی زیستی

5) علوم و فناوري‌هاي حوزه سلامت

-  روش‌هاي تشخیص و درمان

-  فناوري ارتقاي سلامت

-  پزشکی مولکولی و سلول‌هاي بنیادي

-  فناوري طراحی دارو با تأکید بر مهندسی معکوس، طب و داروهاي سنتی

6)   فناوري‌هاي هوافضا

-  فناوري‌هاي دسترسی به فضا و ماهواره

7)  فناوري‌هاي انرژي

-  فناوري‌هاي نوین استخراج نفت

-  فناوري‌هاي تبدیل نفت فوق سنگین و زغال سنگ به نفت سبک

-  فناوري‌هاي تبدیل گاز به اشکال مایع و جامد

-  فناوري‌هاي استفاده از انرژي‌هاي نو با تأکید بر انرژي خورشیدي، پیل سوختی و زمین گرمایی

-  انرژي هسته‌ای همجوشی و تلاشی هسته‌اي

-  تولید روشنایی برق با بهره‌وري بسیار بالا

8) فناوري‌هاي مواد نو

-  فناوري آلیاژهاي فلزي

-  فناوري‌هاي مواد شیمیایی

-  فناوري‌هاي مواد پیشرفته

9) فناوري‌هاي محیط زیست و ایمنی

-  فناوري‌هاي رفع و کاهش آلودگی‌هاي آب، خاك و هوا

-  فناوري‌هاي پیش‌بینی و مدیریت زلزله و بلایاي طبیعی

-  فناوري‌هاي بازیافت مواد

10) فناوري‌هاي مدیریت آب، شوري و خشکی

-  فناوري مدیریت بهره‌برداري از آب

-  فناوري تولید گیاهان مقاوم به کم آبی

-  فناوري تولید گیاهان مقاوم به شوري

-  فناوري تولید بذرهاي مرغوب و عاري از ویروس

11) فناوري‌هاي حمل و نقل برقی

12) فناوري‌هاي بومی

-  معماري و شهرسازي

-  ابزارسازي و صنایع دستی

13) فناوري‌هاي راهبردي

-  توسعه­ي فناوري انرژي‌هاي نو

-  توسعه­ي فناوري نانو

- توسعه­ي فناوري هوافضا

- توسعه­ي فناوري سلول‌هاي بنيادي

- توسعه­ي فناوري زيست فناوري

-  توسعه­ي فناوري اطلاعات و ارتباطات

- توسعه­ي فناوري ميكروالكترونيك

- توسعه­ي فناوري گياهان دارويي و طب سنتي

- توسعه­ي فناوري آب، خشكسالي، فرسايش و محيط زيست

 

تعاريف:

ج-1- فناوري نانو: با توجه به تعريف فرهنگ واژگان و­بستر فناوري نانو عبارت است از هنر دستكاري مواد در مقياس اتمی ‌يا مولكولي و به خصوص ساخت قطعات و لوازم ميكروسكوپي (مانند روبات‌هاي ميكروسكپي).

 نانو علمی‌ بين رشته‌اي است و واژه نانوتكنولوژي گستره­ي وسيعي از فناوري­هايی را پوشش می‌دهد. فناوري ‌نانو واژه‌اي است كلي كه به تمام فناوري‌هاي پيشرفته در عرصه كار با مقياس نانو اطلاق مي‌شود. معمولاً منظور از مقياس نانو ابعادي در حدود nm1 تا nm 100 مي‌باشد. (یک نانومتر يک ميليارديم متر است). مثلاً نانو ذره دي‌اکسيد تيتانيوم در صنايع آرايشي، توليد منسوجات ضدباکتري و پيل‌هاي خورشيديِ انعطاف‌پذير به کار مي‌رود.

نمونه استانداردهاي آموزشي و شغلي سازمان: طراح پروسه مواد غذایی در نانو تکنولوژی، متصدي فرموله كردن مواد غذايي با استفاده از فنآوري نانو، كاربري فناوري نانو در صنعت بسته‌بندي­، نانو شيمی ‌و نانو ذرات فلزي.

2- فناوري هوافضا: مجموعه‌اي از علوم و توانايي‌هاي علمی ‌و عملي در زمينه تحليل، طراحي و ساخت وسايل پرنده‌ نظير هواپيماها، بالگردها، گلايدرها، موشك‌ها و ماهواره‌ها است و دانشي است راهبردی که در آن از دانش‌هاي ديگر مانند متالورژي، علوم رايانه و الکترونيک و ... بهره‌گيري مي‌شود. اغلب اوقات، از آن به عنوان مهندسی هوانوردی ياد مي‌شود، خصوصاً، زماني که فقط به هواپيما اشاره ‌شود و وقتي که فضاپيما مورد نظراست، به آن مهندسي فضانوردي گفته مي‌شود.

مهندسي هوافضا يکي از پيشروترين زمينه‌هاي پژوهشي است و بودجه‌هاي کلان نظامی‌ و غيرنظامی‌که صرف اين رشته مي‌شود زمينه‌هاي پيشرفت و جهش در ديگر رشته‌هاي دانش و مهندسي را فراهم ساخته است.

نمونه استانداردهاي آموزشي و شغلي سازمان: فن‌ورز نمونه‌سازي سريع

3- فناوري انرژي‌هاي نو: محدودیت انرژی‌های فسیلی و رشد روزافزون تقاضای انرژی، افزایش استانداردهای زندگی، گرم شدن بیش از حد کره زمین و در نهایت مشکلات زیست محیطی موجب گردیده تا هر روز شاهد پیشرفت‌هایی در زمینه فناوری و استفاده از انرژی‌های نو باشیم. انرژی‌های نو شامل: انرژی خورشید، باد برای ماشین‌های بادی امروزی، هیدروژن، اتم، انرژی هسته‌ای، زمین گرمایی، زيست توده، پسماندهاي زائد، سوخت زيستي، پيل سوختي و...

نمونه استانداردهاي آموزشي و شغلي سازمان: طراحی معماری انرژی و محیط زیست با گرایش مکان‌شناسی و انرژی،

-4) فناوري سلول‌هاي بنيادي: سلول‌های بنیادی سلول‌هایی هستند که قادر به همانندسازی خود هستند و نیز می‌توانند طی فرایند تمایز به یک یا انواعی از سلول‌های بالغ تبدیل شوند. به طور کلی سلول‌های بنیادی به سه دسته تقسیم می‌شوند: سلول‌های بنیادی بزرگسال (Adult stem cells)، سلول‌های بنیادی جنینی (Embryonic stem cells)، سلول‌های بنیادی بند ناف (Umbilical cord stem cells). (اسكويي, 1385). موارد كاربرد سلول‌هاي بنيادي سلول درماني و مهندسي بافت، تمايز سلول‌هاي بنيادي قبل از پيوند، ترميم ضايعات كبدي، درمان نابينايي، درمان ناباروري، بيماري پاركينسون، ترميم بافت‌هاي آسيب‌ديده، ترميم سوختگي‌ها و ضايعات پوستي، ترميم لوزالمعده (پانكراس) و ترشح انسولين، آزمون تأثير دارو‌هاي جديد و .....

نمونه استانداردهاي آموزشي و شغلي سازمان: آزمایشگر ارشد استحصال و کشت سلول‌های بنیادی (جنینی و بالغ) و آنالیزهای مولکولی، کار با نرم‌افزار شبیه‌ساز مولکولی Chemcraft، ارزیابی بیان پروتئین نو ترکیب در باکتری E.Coli، تخليص DNA‘RNA و سنتز Cdna، آزمايشگر ارشد تشخيص مولكولي، فن‌ورز آزمایشگاه آزمایشگر، PCR-RT,PCR، فن‌ورز تكنيك‌هاي نوين علوم زيستي، كنترل‌كننده خط توليد پروتئين تك‌سلولي،

5) فناوري زيست‌فناوري: زيست‌فناوري، در واقع راه و روش دستكاري موجودات زنده به منظور توليد فرآورده‌هاي مناسب جهت رفع نيازهاي انسان است. زيست فناورى با گستره كاربردى بسيار وسيعى كه دارد، دامنه كاربردهاي آن در اكثر جنبه‌هاي زندگي روزمره بشر از قبيل مواد شوينده، محصولات آرايشي و بهداشتي، سوخت اتومبيل، واكسن، پزشكي و داروسازي، كشاورزي و صنايع غذايي، صنايع نفت، گاز و پتروشيمی ‌و محيط زيست ديده می‌شود.

زيست فناوري معادل زيست‌شناسى مولكولى، مهندسى ژنتيك، مهندسى شيمى و يا هيچ يك از علوم سنتى نيست؛ بلكه پيوند ميان اين علوم در جهت تحقق بخشيدن به توليد بهينه يك محصول زيستي (حياتى) يا انجام يك فرآيند زيستى به روش‌هاى نوين و دقيق با كارآيى بسيار بالا مى‌باشد. زيست‌فناوري را مى‌توان به درختى شبيه كرد كه ريشه‌هاى تناور آن را علومى با قدمت زياد مانند زيست شناسى، ژنتيك، ميكرو بيولوژى، پزشكي، بيوشيمى، ايمونولوژى، شيمى، مهندسى شيمى، مهندسى بيوشيمى، گياه‌شناسى، جانورشناسى، داروسازى، كامپيوتر و ... تشكيل مى‌دهد.

نمونه استانداردهاي آموزشي و شغلي سازمان: تكنسين سوخت‌هاي زيستي، تكنسين فني پلان بيومس، كارور ساخت شربت دارويي، كارور ساخت گرانول كپسول دارويي، متصدی قندگیری از ملاس، تكنسين آفت كش‌هاي بيولوژيك، مدير دفع آفات و امراض گياهان زراعي- باغي، استحصال‌كننده زهر زنبور عسل، آزمايشگر تصفيه پساب صنعتي، استراتژی تلقیح بذور با استفاده از کودهای بیولوژیک، تكنسين آفت‌كش‌هاي بيولوژيك- انسكتاريوم، تكنسين آفت‌كش‌هاي بيولوژيك پايه باكتري، تكنسين آفت كش‌هاي بيولوژيك پايه نماتود

6) توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات: ارتباطات، واژه‌ای است که به هر نوع دستگاه ارتباطی و يا برنامه نظير: راديو، تلويزيون، تلفن‌های سلولی، کامپيوتر، نرم افزار، سخت­افزارهای شبکه، سيستم­های ماهواره­ای و نظاير آن اطلاق شده که  سرويس‌ها، خدمات و برنامه‌های متعددی به آنان  مرتبط می‌گردد ( کنفرانس از راه دور، آموزش از راه دور). توجه داشته باشيد تفاوت فناوري IT با ICT در اين است كه فناوري اطلاعات (IT) به مجموعه سخت افزار، نرم افزار، شبکه و صنايع مرتبط به آنان، فنآوری اطلاعات ( IT ) گفته می‌شود ولي در فناوري اطلاعات و ارتباطات تاكيد بر محوريت ارتباطي می‌باشد.

نمونه استانداردهاي آموزشي و شغلي سازمان: مدیر مهندسی بهره وری نیروی انسانی کامپیوتر و IT، مهندس در توسعه وب‌های ENTERPRISE با ASP.NET، مهندس کامپیوتر در سرپرستی تیمهای مجازی و راه دور، برنامه نویس بازی‌های رایانه ای، برنامه نویس LINO

7) توسعه فناوري ميكروالكترونيك: ميكروالکترونیک زير‌مجموعه رشته الکترونیک است. همانگونه که از نام آن پيداست، میکروالکترونیک مربوط به مطالعه و ساخت طرح‌های الکترونیکی و اجزای بسیار کوچک است. معمولاً به معنی میکرومتر در مقیاس كوچك است. این دستگاه‌ها از نیمه‌هادی‌ها ساخته می‌شوند. بسياري از اجزای با طراحی‌های الکترونیکی، در علم میکروالکترونیک نيز موجودند همانند: ترانزیستور، خازن، سلف، مقاومت‌ها، دیودها، عایق و‌ هادی­ها توسعه تجهيزات الكترونيك، تجهيزات حوزه‌هاي هوافضا و حوزه‌هاي صنعتي ديگر  منوط به توسعه فناوري ميكروالكترونيك می‌باشد.

نمونه استانداردهاي آموزشي و شغلي سازمان: آنالیز و شبیهسازی ادوات، میدان‌های الکترومغناطیسی و امواج ماکروویو با نرم افزار Agilent Empro، آنالیز و شبیهسازی سیستم‌ها مخابراتی با نرمافزار XPERTO، آنالیز و شبیه‌سازی سیستم‌های الکترونیکی و RF با نرم افزارAgilent Genesys ، آنالیز و شبیه سازی میدان‌های الکترومغناطیسی و اجسام مغناطیسی با نرم‌افزار Ansoft maxwell، تحليل و شبيه‌سازي سازه‌هاي الكترومغناطيسي(HFSS)

 

8) توسعه فناوري گياهان دارويي و طب سنتي: گياهان دارويی از ارزش و اهميت خاصی در تأمين بهداشت و سلامتی جوامع هم به لحاظ درمان و هم پيشگيری از بيماري‌ها برخوردار بوده و هستند سرزمين ايران از نظر تنوع گياهي، به خصوص از منظر گياهان دارويي، جايگاه منحصر به فردي در جغرافياي گياهي جهان دارد. بر اساس نظر گياه‌شناسان و پژوهشگران علوم مرتبط منابع طبيعي، تعداد گونه‌هاي گياهي ايران در حدود 8000 گونه است و تحقيقات دانش‌پژوهان كشور نشان داده است كه از اين تعداد بيش از 2500 گونه داراي خواص دارويي، پزشكي، عطري، ادويه‌اي، آرايشي و بهداشتي، رنگ‌دهنده، طعم‌دهنده، مكمل غذايي، كنترل‌كننده حشرات و علف هرز و ساير موارد هستند. به‌علاوه، از تعداد كل گونه‌هاي شناخته شده، نزديك 1730 گونه به عنوان گياهان بومی‌ايران (اندميك) مي‌باشند كه تنها در سرزمين ايران رويش كرده و به عنوان يك ظرفيت انحصاري در كشور محسوب مي‌شوند. ترکیبات مهم گیاهان دارویی عبارتند از روغن‌های عطری، آلکالوئیدها، مواد پروتئینی، مواد تلخ مزه، فلاونوئیدها، مواد لعاب‌دار، ویتامینها، اسیدهای گیاهی و قندها.

نمونه استانداردهاي آموزشي و شغلي سازمان: كاربر اسانس‌هاي گياهي، كاربر گياهان دارويي، کارشناس کنترل و گواهی بذر

9) توسعه فناوري آب، خشكسالي، فرسايش و محيط زيست: آب مایه حیات و فراوان‌ترین ماده‌ي مرکب بر روی سطح کره زمین است. آب بیش از سه‌چهارم سطح کره زمین را پوشانده‌است. ۹۷٫۲ درصد از آب‌های موجود در این سیاره در اقیانوس‌ها و دریاها انباشته شده‌اند، لیکن تنها حدود ۸/۲ درصد از آب‌های موجود قابل شرب است.

خشكسالي يكي از بلاياي طبيعي مي‌باشد كه خسارات زيادي به زندگي انسان و اكوسيستم‌هاي طبيعي وارد مي‌آورد و به‌عنوان يك ناهنجاري اقليمي، يكي از مخربترين پديده‌هاي آب و هوايي محسوب مي‌گردد و تقريباً در همه مناطق اقليمی‌ديده مي‌شود. اين پديده خزنده طبيعي پيامدهاي زيانبار و پرهزينه‌اي را بر منطقه تحت نفوذ خود بر جاي مي‌گذارد. با توجه به قرار گرفتن ايران در كمربند خشك و نيمه خشك دنيا هيچ منطقه‌اي از كشور از اين پديده در امان نيست و به نسبت موقعيت طبيعي خود تأثيرات اين پديده مخرب را تجربه می‌نمايد. لذا بروز خشكسالي‌هاي شديد و گسترده در كشور ممكن است آسيب‌هاي بسياري را هر ساله بر پيكره اقتصادي بخشي از كشور تحميل كند. فرسايش، رشد سريع جمعيت، تأمين مواد غذائي از طريق افزايش نياز به محصولات كشاورزي و مشخصاً گسترش سطح زير كشت را به همراه داشته است. به عبارتي نياز و آز امروزي جوامع بشري، فشار بر انواع منابع طبيعي تجديد شونده و فناپذير را به حدي زياد نموده است که از دامنه بردباري آن تجاوز کرده و بعضاً زمينه‌هاي سير قهقرايي را بوجود آورده است. از طرفي در قرن اخير پديده فرسايش خاك و پيامدهاي ناشي از آن مانعي اساسي در برابر توسعه جامعه بشري تلقي شده است. افت کميت و کيفيت محصولات کشاورزي، تخريب مراتع، کاهش توليد اراضي جنگلي، نابودي تالاب­ها، ناپايداري دامنه­ها، سيل‌هاي مخرب، افت منابع آب­هاي زيرزميني، آسيب­‌هاي جبران­‌ناپذير زيست محيطي و در نهايت فقر اقتصادي و عدم ثبات اجتماعي جوامع انساني از علايم مشخص فرسايش خاک در واحدهاي توليدي طبيعت يعني حوزه‌هاي آبخيز است.

محيط زیست طبیعی عبارت ترکیبی از دانش‌های متفاوت در علم است از مجموعه عوامل زیستی و محیطی در غالب محیط زیست و غیر زیستی (فیزیکی، شیمیایی) که بر زندگی یک فرد یا گونه تأثیر می‌گذارند و از آن تأثیر می‌بینند. امروزه این تعریف غالباً به انسان و فعالیت‌های او مرتبط می‌شود و می‌توان محیط زیست را مجموعه‌ای از عوامل طبیعی کره­ي زمین، همچون هوا، آب، اتمسفر، صخره، گیاهان و غیره که انسان را احاطه می‌کنند خلاصه کرد.

تفاوت محیط زیست با طبیعت در این است که تعریف طبیعت شامل مجموعه عوامل طبیعی، زیستی و غیر زیستی می‌شود که منحصراً در نظر گرفته می‌شوند، در حالی که عبارت محیط زیست با توجه به برهم‌کنش‌های میان انسان و طبیعت و از دیدگاه وی توصیف شده ‌است.

نمونه استانداردهاي آموزشي و شغلي سازمان: آزمایشگر  تجزیه خاک و گیاه، آب Hydrdraulics، آنالیز و شبیه‌سازی سازه‌های هیدرولیکی، با نرم‌افزار، کنترل و شبیه‌سازی آبیاری گیاه با نرم‌افزار کامپیوتریcrop wat، کنترل آبهای شور در توسعه کشاورزی، بهره‌بردار زمین‌های شور و قلیایی، طراح سیستم‌های بیابان‌زدایی، طراح هیدرولیکی با برنامهMILKE-11، طراح سیستم جمع‌آوری آب‌های سطحی با نرم‌افزار STROM

 

10) صنايع حمل و نقل برقي: توسعه و پيشرفت راه آهن بدون استفاده از قطارهای مسافری سريع و باری پرقدرت ميسر نيست. نياز به آينده، بهره‌برداران حمل و نقل بين شهری را به استفاده از قطارهای برقی رهنمون می‌سازد که با محدوديت‌های فنی کمتر قابليت کار در شرايط سخت‌تر را دارند. از طرف ديگر توجه روزافزون به کاهش آلودگی هوای شهرهای بزرگ و پرترافيک مسئولين حمل و نقل شهری را به استفاده از سيستم‌های قطار سبک شهری برقی و مترو تشويق می‌سازد.

نمونه استانداردهاي آموزشي و شغلي سازمان: شبيه‌سازي ديناميكي ماشين‌هاي الكتريكي پیشرفتهDSEM MATLAB، شبيه‌سازي ديناميكي ماشين‌هاي الكتريكي مقدماتي DSEM B MATLAB.

بازديدكنندگان اين صفحه: 7811 | بازديدكنندگان امروز: 74 | كل بازديدكنندگان: 600028 | بازديدكنندگان آنلاين: 2 | زمان بارگزاري صفحه: 0.3860 ثانيه